مقالات

اصلاح پای ضربدری

 • خانه
 • -
 • ارتوپدی
 • -
 • اصلاح پای ضربدری
 اصلاح پای ضربدری

در مقاله امروزمان در رابطه با اصلاح پای ضربدری نکاتی را ذکر خواهیم کرد و این مسئله را بررسی خواهیم کرد؛ سعی داریم تا در این مقاله چند روش درمانی موثر برای برطرف کردن این مشکل را به شما ذکر کنیم؛ زمانی که پا حالت ضربدری به خود می گیرد، مفصل زانو دچار تغییر شکل می شود؛ با ما همراه باشید تا در ادامه اطلاعات کافی در این زمینه در اختیارتان قرار دهیم.

پای ضربدری

پای ضربدری

در بین افرادی که مشکلی در زانویشان ندارند، زمانی که می ایستند بین زانوهای آن ها فاصله ای وجود ندارد و همچنین در بین قوزک های مچ پاهایشان نیز فاصله ای وجود ندارد؛ اگر زانو ها فاصله نداشته باشند اما بین قوزک ها فاصل ای افتاده باشد، به آن پای ضربدری می گویند؛ در پای ضربدری، ساق پا انحراف بیشتری نسبت به حالت طبیعی به سمت بیرون دارد و فرد هنگام جفت کردن پاهای خود نمی تواند مچ های خود را جفت کند؛ می توان گفت که این مشکل بیشتر بین دختران شایع است و در کودکی بیشتر در سن سه سالگی قابل مشاهده است و دلیلش یا ارثی یا بیماری متابولیکی است؛  در بیشتر مواقع که کودک به سن 7 تا 8 سالگی پای می گذارد مشکل ضربدری بودن پاهایش از بین می رود اما اگر از این مشکل با کودک باقی ماند باید حتما والدینش با پزشک متخصص مشورت کنند تا امر اصلاح پای ضربدری را شروع کند.

 

زانو و پای ضربدری بین کودکان

در بین کودکان عوامل متعددی موجب می شود که زانوهایشان بیشتر به سمت داخل سوق داده شود که این عوامل شامل موارد زیر است :

کودکانی که سالم هستند مکن است که پا و زانوی ضربدری را بیشتر تجربه کنند چون مفصل وزنشان نسبت به ناحیه خارجی مفصل زانویی تمایل بیشتری دارد؛ در حالتی که کودک رشد می کند و بزرگ می شود در بدنش تغییرات زیادی به وجود می آیند که با گذر زمان شکل زانو ها طبیعی می شوند و دیگر نیازی برای اقدام به درمان نیست.

اگر خمیدگی زانو به سمت داخل در موقعیت پا و زانو ضربدری پاتولوژیک قابل مشاهده باشد باید حتما برای درمان آن با پزشکان مشورت کنید و از آن ها کمک بگیرید.

چه عواملی موجب به وجود آمدن این بیماری در کودکان می شود؟

بیماری‌های مختلف : بیماری های متنوعی موجب به وجود آمدن این مشکل می شوند که آن ها شامل راشیتیسم یا همان نرمی استخوان که نوعی کمبود ویتامین دی در بدن است و  اسکوبورت که نوعی کمبود ویتامین ث در بدن است، هستند.

ژنتیک : ژنتیک در شکل گیری زانو تاثیر بسیار زیادی دارد و در صورتی که آنومالی ژنتیکی اسکلتی یا سندرم کوهن از پدر و مادر به فرزند به ارث برسد همچین مشکلی رخ می دهد که می توان آن را در هر دو زانو مشاهده کرد.

دلایل دیگر: در واقع مشکلات دیگر مانند آسیب رسیدن به زانو ها، مفصل غیر طبیعی استخوان ها سبب ایجاد این بیماری می شوند.

زانو و پای ضربدری بین بزرگسالان

می توان گفت که پا و زانوی ضربدری در بین بزرگسالان نیز دیده می شود و دلایلی برای ایجاد این بیماری وجود دارد که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد؛

 • عفونت  کردن
 • اگر در گذشته به زانو یا پا آسیب رسیده باشد و در کودکی، این آسیب موجب به وجود آمدن بد فرمی در زانوها شده باشد، تغییر شکل را می توان تنها در یک پا مشاهده کرد.
 • آرتروز، روماتیسم مفصلی، یا بیماری‌های مشابه آن
 • چاق شدن

نشانه های پا و زانوی ضربدری

زمانی که مشکل پا و زانوی ضربدری برای کسی رخ دهد، فرد نمی تواند روز زانو و پای خود مستقیما بایستد؛ اگر این فاصله بین پاها 10 سانتی متر یا کمتر باشد نیازی به درمان نیست چون به مرور از بین می رود و ناپدید می شود؛ اما اگر این مشکلات در پاها مشاهده شود باید به پزشک مراجعه کنید تا با فیزیوتراپی آن را درمان کرد :

 • بین قوزک پاها فاصله ای حدود 10 سانتی متری یا بیشتر وجود داشته باشد.
 • در ناحیه زانو دردی حس شود.
 • در راه رفتن یا ایستادن فرد مشکلی وجود داشته باشد.
 • هنگام ایستادن بین قسمت پایین تر پاها فاصله بسیار زیادی وجود داشته باشد.
 • زمانی که زانو به سمت خارج یا به سمت داخل بیرون زده باشد.

نشانه های پا و زانوی ضربدری

روش های اصلاح پای ضربدری

برای اصلاح پای ضربدری باید ابتدا سن بیمار را در نظر گرفت چون اگر کمتر از 7 سال سن داشته باشد، نیازی به درمان ندارد و تنها باید هر شش ماه یکبار کودک معاینه شود؛ اما زمانی که این مشکل پس از 7 سالگی ادامه دار شود، پزشک طبق تشخیص خود بریس پا یا کفش های ارتوتیک را برای کودک تجویز می کند تا مشکلش برطرف شود و این بد فرمی از بین برود؛ علاوه بر این مورد ذکر شده، برای اصلاح پای ضربدری پزشک از طریق روش های دیگر نیز آن را درمان می کند.

برطرف کردن مشکل اصلی : یکی از این موارد اصلی، حفظ کردن وزن ایده آل است و در صورتی که وزن بالا باشد باید بیمار رژیم غذایی مناسب بگیرد؛ در صورتی که این مشکل به دلیل راشیتیسم یا اسکوبورت به وجود آمده باشد، پزشک داروی ویتامین د را برای او تجویز می کند.

استفاده از اسپلینت ها و سایز تجهیزات: در صورتی پزشک این تجهیزات را برای بیمار تجویز می کند که بیماری زانو و پای ضربدری او به دلیل وضعیت زمینه ای متابولیک یا سیستمیک به وجود آمده باشد و شدتش بسیار زیاد باشد

استفاده از بریس : پزشک برای بیمار این بریس را تجویز می کند تا به کفش هایش متصل کند تا زانو ها را به بالا بکشد و در خط مستقیم عمل کنند.

ماساژ درمانی : برای درمان این مشکل می توان از ماساژ استفاده کرد که مچ پا و زانو را به خوبی باید ماساژ داد؛ هدف این است که قسمت بیرونی ران و عضلات دو سر که دچار انقباض شده اند را ماساژ داد، در رباط های جانبی خارجی نیز با ماساژ می توان انقباضات را از بین برد و همچنین کشیدگی های موجود در رباط جانبی داخلی را با این روش از بین برد.

انجام حرکات ورزشی : باید از حرکات ورزشی مانند چرخش دایره ای ران ها، حرکت شیر آتش نشانی، حرکت به سمت پهلو ها با استفاده از باند را انجام داد تا عضلات ران و عضلات دور کننده مورد هدف قرار بگیرند و مشکل برطرف شود.

انجام حرکات برای تقویت عضلات : این حرکات نیز شامل حرکت اسکوات، از کنار بلند کردن پاها در حالت ایستاده، از کنار بلند کردن پاها در حالت خوابیده، انجام تمرینات لاک حلزونی توسط باند، انجام تمرینات پل باسن به صورت تک پا، انجام حرکات کششی عضلات مربوط به ران و باسن و همچنین انجام کشش زانو روی چهار دست و پا، انجام تمرین ساید استپ، انجام تمرینات کششی عضلات باسن و ران با زانوی خمیده و غیره می باشد.

اصلاح پای ضربدری از طریق جراحی

پای ضربدری برای بسیاری از مردم مشکل بزرگی است و به خصوص زندگی دختران نوجوان را بسیار تحت تاثیر قرار می دهد؛ از این رو پزشکان این جراحی را اختراع کردند تا این مشکل را برطرف کنند؛ در این جراحی، ابتدا بیمار را بی هوش می کنند و  پزشک برش یک سانتی متری را در استخوان ایجاد می کند و استخوانی که فرم بدی به خود گرفته است را از طریق ابزار خاص به نام استئوتوم ضعیف می کند؛ پس از آن که استخوان به حد کافی ضعیف شد پزشک به آرامی استخوان را در یک موقعیت صحیح قرار می دهد؛ پس از جراحی پا چهار هفته در گچ می ماند و استخوان در این حالت در موقعیت اصلاح شده می ماند و بهبود می یابد؛ پزشک هیچ گونه برشی را در ماهیچه یا غلاف نازک که استخوان را می پوشاند ایجاد نمی کند.

اصلاح پای ضربدری از طریق جراحی

در این جراحی سعی می شود که بیمار در تخت خود بخوابد و پاها را تکان ندهد و گچ مانع از حرکت آن شود تا این بد شکلی به طور کامل رفع شود؛ این بدشکلی معضل بزرگی برای افراد شده است و مردم می خواهند این مشکل را بدون به جا ماندن هر گونه جای بخیه انجام دهند و این عمل جراحی را روی تعدادی زیادی از مردم انجام داده اند و تنها یک درصد از آن ها به جراحی باز نیاز داشتند و بقیه مشکلشان با جراحی بسته حل می شود.

برای جراحی اصلاح پای ضربدری باید در سن 8 تا 16 سالگی اقدام کرد چون استخوان ها نرم تر هستند و بیمار سریع تر بهبود می یابد و با گذشت زمان که سن افزایش می یابد استخوان ها سخت و سفت می شوند و پزشک نمی تواند به راحتی آن ها تضعیف کند؛ در صورتی که فرد سنش بالای 20 باشد و افزایش وزن داشته باشد نمی توان از این جراحی استفاده کرد.

 

کلام آخر

در این مقاله تمام سعی خود را کردیم تا اطلاعات کافی در زمینه اصلاح پای ضربدری در اختیارتان قرار دهیم و امیدواریم کمکی به شما کرده باشیم؛ از این که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار سپاس گذاریم و اگر هر گونه انتقاد یا پیشنهادی در این زمینه دارید با ما در میان بگذارید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button