مقالات

جلوگیری از آرتروز زانو

  • خانه
  • -
  • ارتوپدی
  • -
  • جلوگیری از آرتروز زانو
 جلوگیری از آرتروز زانو

در این مقاله می خواهیم شما را با راه کار های جلوگیری از آرتروز زانو آشنا کنیم . اول اینکه آرتروز زانو چیست؟ و چه عواملی باعث آرتروز زانو می شود؟ با افزایش سن و پیر شدن، غضروف ها هم دچار فرسودگی و پیری می شوند. همچنین غضروفهای زانو که بین ساق و ران قرار گرفته اند دچار فرسودگی می شوند. به این عوامل آرتروز زانو می گویند.

آرتروز زانو چیست؟

یکی از شایع ترین بیماری ها بین میان سال ها و افراد پیر ساییدگی مفصل زانو است، یکی از اصلی ترین ویژگی های آرتروز زانو ( یشرونده غضروف مفصلی ) است.  غضروف مفصلی ماده ای ژلاتینی می باشد که بین  دو استخوان وجود دارد. با این حال ساییدگی مفصل زانو و آرتروز تنها بیماری غضروفی مفصل نمی باشد و کل ساختار زانو بعد از غضروف درگیر شده و بعد از آن همه بافت ها از غضروف شامل استخوان زیر این غضروف و حتی منیسک ها و رباط‌ها و قسمت عصبی- عضلانی غضروف نیز درگیر می‌شوند.

علت های خطرزا آرتروز زانو

جلوگیری از آرتروز زانو  این بیماری معمولا از سنین بالای 50 سال شروع می شود علائمش را نشان می دهد. اما برخی از شرایط برای ابتلا به آرتروز زانو مستعدتر می کند در ادامه چند مثال در این باره می زنیم، با ما همراه باشید.

  • فشار زیاد به زانو
  • ژنتیک قوی
  • شکستگی های اندام های تحتانی

 

 

برای درمان آرتروز زانو چه کنیم

علائم آرتروز زانو چیست؟

اکثر افراد فکر می کنند هر فردی که آرتروز دارند تمامی آن ها زانو درد خودشان را به صورت دردی عمیق . آنچه در بیماران آرتروز مورد اقرار قرار می گیرد آن است که تمامی آنها زانو درد خود را به صورت دردی عمقی در عمق زانو  توصیف می‌کنند.دردی که در مفاصل به وجود می آید بیشتر به خاطر راه رفتن است، و با استراحت کاهش می یابد. بدی این است که هنگامی که این بیماری تشدید شود متاسفانه این درد دائمی می شود.یکی از عوارض این بیماری سفتی و شک شدن زانو است که این مشکل در هنگام بیدار شدن از خواب بیشتر به وجود می آید.

این درد حد اکثر تا 30 دقیقه طول می می کشد، و سپس بعد از 30 دقیقه درد تسکین پیدا می کند. کسانی که دچار این بیماری هستند گاهی در خم کردن و گاهی در راست کردن با مشکل مواجه می شود. و آن فرد بیمار قادر به این نیست که زانوی خود را خم یا راست کند دلیل ناتوانی فرد برای این است که زانوی بیمار خشک شده است و خم و راست کردن آن برای او دشوار است.

روش های پیشگیری از آرتروز زانو

آرتروز زانو یکی از بیماری هایی است که در میان افراد میانسال یا پیر بسیار شایع است.  برای دانستن اینکه چگونگی جلوگیری از آرتروز زانو  ذبا ما همراه شوید.

به طوری که احتمالا در میان اعضای خانواده شما هم نیز یک یا دو نفر که در سنین میانسالی یا پیر هستند دچار آرتروز زانو می باشند.گاهی کار چندانی از پزشک معالج بر نمی آید اما برخی بیمار ها دائما درحال شکایت کردن هستند و این در روحیه ان ها تاثیر بسیاری می گذارد.

هنگامی که ما از مفاصل خود کار بیش از اندازه ای می کشیم باعث تخریب آن ها می شویم،  زیرا مفاصل ما نیز یک محدودیتی در انجام کار ها دارند وقتی که ما از آن محدودیت خارج می شویم به مفاصل خود آسیب می رسانیم. یکی از مهم ترین و اصلی ترین چیز هایی که باعث بروز آرتروز می شود سبک زندگی نادرست و عادت های اشتباهی است که داریم. البته بروز آرتروز زانو در میانسالی قطعی است و در تصویربرداری از زانوی همه سالمندان درجه‌هایی از آن دیده می‌شود، اما ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد.

1- وزن کم کنید

یکی از شایع ترین عوارض آرتروز زانو چاقی است. هنگامی وزن فرد بالا باشد مکانیکال وارد وارد شده به مفاصل بالا می رود و باعث این بیماری می شود. و باعث شود این بیماری زودتر بروز کند. هر یک کیلوگرم اضافه‌وزن بدن، فشاری معادل 6 کیلوگرم به زانو وارد می‌کند. تایمی به مفصل ها فشار وارد نمی شود که حداقل فشار به سطوح وارد شود. آمار نشان می دهد که تعداد مبتلایان خانم بیشتر از آقایان است. حدودا 9 درصد آقایان و 18 درصد خانم در سن 60 سالگی و بالاتر به آرتروز زانو مبتلا می شود. اما متاسفانه علائم ساییدگی و آرتروز زانو در افراد دچار اضافه وزن، خیلی ‌زودتر از این سن دیده می‌شود پس باید برای درمان و پیشگیری از ابتلا به آرتروز زانو وزن کم کنید.

رباط صلیبی چیست

2- درست بنشینید

برای جلوگیری از آرتروز زانو نشستن بسیار مهم است. یکی از عادات ایرانی ها روی زانو نشستن است. این مدل از نشستن فشار زیادی بر زانو ها وارد می کند و در نهایت باعث خمیدگی می شود خمیدگی یعنی در آخرین دامنه حرکتی شان قرار می گیرد، و فشار داخل مفصل بالا می‌رود همچنین هنگامی که استخوان های ساق پا و ران پا در یک راستا قرار می گیرند باعث می شود کشیدگی لیگامان ها، رباط ‌ها و منیسک‌ ها ایجاد شود.که خود عاملی برای درد و آسیب به مفاصل محسوب می شود.

بلند کردن جسم های سنگین مثل یک ضربه به زانو عمل می کند و وقتی این کار را باز هم تکرار می کنند ضربه ها به تدریج مکرر می شود و با گذشت زمان به مرور غضروف لایه لایه خواهد شد و هر باری که به زانو آسیب می رسد ضخامت غضروف را کتر و کمتر می کند تا اینکه موجب بروز بیماری آرتروز می شود.مفصل زانو نباید بیش تر از 100 درجه خم شود. به این دلیل بهتر است برای جلوگیری زوتر از بیماری آرتروز همه افراد روی صندلی ، مبل بنشینند.

البته در صورتی بر روی صندلی یا مبل بنشینید که هنگام نشستن بر روی آن ها کف پاهایتان بر روی زمین قرار گرفته باشد. و ارتفاع مبل و صندلی با جثه افراد متناسب باشد (صندلی زیاد بلند یا زیاد کوتاه نباشد).

3- زیاد ننشینید

برای جلوگیری از آرتروز زانو بهتر است زیاد ننشینید. کسانی که تایم زیادی را مجبور هستند بر روی صندلی بنشینند مثل کسانی که کارشان پشت میز است یا کسانی که در سفر مدتی طولانی روی صندلی می نشینند یا کارمند و کاربران رایانه ، افرادی که زیاد روی صندلی می‌نشینند، مانند کسانی که مجبورن دچار حالتی می‌شوند که در آن، بعد از برخاستن از روی صندلی احساس می‌کنند زانویشان قفل شده و کمی هم درد دارد.

به تمام این افراد که چندین ساعت بدون وقفه بر روی صندلی می نشینند توصیه می شود که در طی روز که بر روی صندلی می نشینند حداقل در هر ساعت به مدت 2 یا 3 دقیقه از جای خود بلند شوند و مقداری قدم بزنند یا زانو های خود را ماساژ دهند. هنگامی که این کار را انجام می دهید کمک می‌کند مایع مفصلی روی سطوح مفصل پراکنده ‌شود (مفصل عروق خونی ندارد و با مایع مفصلی تغذیه می‌شود). نشستن به مدت طولانی روی صندلی، بروز آرتروز را تسریع می‌کند.

 4- اجسام سنگین را بلند نکنید
بلند کردن اجسام سنگین مکانیسمی مانند افزایش وزن دارد. اکثر افراد یا افراد مسن باید وقتی که باری را می خواهند حمل و نقل کنند با دقت این کار را انجام دهند و توجه داشته باشند که حجم و وزن بار بیش از حد نباشند. و اینکه توصیه می شود برای حمل و جا به جایی بار از کیف های چرخ دار استفاده نمایند تا کمتر فشار روی خود فردی که آن بار رزا حمل می کنند باشد.

آن دسته از افرادی که مشاغل سنگین دارند و یا کارشان انتقال و جا به جایی بار است قطعا خیلی زودتر دچار آرتروز زود رس می شوند. برای جلوگیری از این مشکل باید سعی داشته باشند که عضلاتشان را قوی تر کنند.

5- تحرک داشته باشید

ورزش کردن عضلات پا را تقویت می‌کند.عضلات اطراف نقش کاملا حمایتی روی غضروف دارند.این عضلات تنها به عضله های اطراف مفصل زانو محدود نمی باشد، همانطور که می دانید مفصل های لگن نقش کنترلی روی زانو دارند. آن عضله هایی که باید تقویتشان کرد شامل همستریک و عضله های چهار سر ران دور کننده و نزدیک کننده ران است که تمامی افراد باید به این موضوع دقت و رسیدگی کنند.

عضلاتی که باید تقویت شوند شامل عضلات چهار سر ران، ، دور کننده و نزدیک ‌کننده ران هستند و همه افراد باید به این عضلات رسیدگی کنند  به ‌خصوص کسانی که پاهای ضعیفی دارند یا مسن و پیر هستند، با ورزش مرتب می‌توانند این عضلات را تقویت کنند.

البته گاهی ورزشکاران با سهل انگاری و بی احتیاطی به زانوی خود آسیب می زنند.  هر گونه آسیب به منیسک باید ترمیم شود. نبود فقدان منیسک باعث خردشدگی و کنده شدن غضروف مفصل می‌شود و به مرور ساییدگی و آرتروز پدیدار خواهد شد.در آسیب هایی که به زانو وارد می شود می توان به مدت کوتاه و کم و تا بهبود وضعیت از زانوبند استفاده کنند، اما زانو بند را به مدت طولانی توصیه نمی شود.

علائم پارگی رباط زانو

6- اگر ورزشکارید، زانوبند ببندید

زانوبند وسیله ای است برای حفاظت  در برابر  فشار ها و ضربه ها وسیله مناسبی است. ورزشکاران هنگامی که می خواهند ورزش بکنند باید زانوبند ببندند تا از جابجایی ناگهانی زانو جلوگیری شود، مخصوصا کسانی که قبلا دچار آسیب دیدگی شده اند بهتر است همیشه در هنگام ورزش کردن زانو بند خود را ببندند تا کمتر دچار آسیب دیدگی شوند. البته هر ورزشکاری باید شیوه درست ورزش ‌کردن را از مربی آموزشی خود بیاموزد.

در صورتی که عمل جراحی نیاز باشد، بهتر است ورزشکار  هرچه  زودتر به عمل جراحی اقدام کنند. برای این کار محدودیت سنی وجود ندارد و می‌توان با اصلاح زانو، از آسیب بیشتر مفاصل جلوگیری کرد.

کلام آخر
ممنون برای اینکه تا آخر این مقاله با ما همراه بودین. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به لینک هایی که داخل سایت وجود دارد مراجعه کنید و روی آن ها کلیک کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button