مقالات

جراحی تخصصی زانو

  • خانه
  • -
  • ارتوپدی
  • -
  • جراحی تخصصی زانو
 جراحی تخصصی زانو

در این مقاله قصد داریم که در رابطه با جراحی تخصصی زانو بررسی های لازم را انجام دهیم؛ پس از گذشت سن، زانو دچار آسیب و صدمه می شود و پس از زمان طولانی ممکن است که آرتروز و مشکلات دیگر گریبان گیرش شود؛ در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر در این باره توضیح دهیم.

زانو و آسیب های وارده به آن

زانو از مهم ترین مفاصل بدن به حساب می آید که اما ممکن است که در اثر فعالیت های سنگین مانند ورزش دچار آسیب شود؛ زمانی که نیرو از اطراف وارد زانو و نیروی دیگری که در حرکت چرخشی به آن وارد می شود زانو کاملا بی دفاع است؛ آسیب هایی به زانو وارد می شود که می توان در ادامه متن آن ها را ذکر کرد:

آسیب ناشی از فشار : چون مفصل زانو، لایه های حمایت کننده کمی دارد، زانو در برابر فشار صدمه بیشتری می بیند؛ در ورزش هایی مانند فوتبال و بسکتبال و کشتی شرایطی ایجاد می شود که موجب فشردگی و کوبیدگی زانو ها می شود؛ هنگامی که بر اثر ضربه، نیرویی به زانو وارد می شود سبب پاره شدن پرده سینوویال یا پرده ضریع می شود.

زانو و آسیب های وارده به آن

آسیب ناشی از پیچیدگی : هنگامی که زانو به صورت غیر طبیعی بچرخد آسیب هایی ایجاد می شود؛ اندام داخلی زانو که به حالت غیر طبیعی می چرخند، وضعی زانو تغییر می کند؛ در انجام ورزش هایی مانند فوتبال و بسکتبال و اسکی ممکن است که شرایطی به وجود آید که زانو صدمه ببیند و بچرخد؛ در این موقعیت ها، پا در همان حالت ثابت می ماند و بدن وی در جهت مخالف حرکت می کند؛ در چنین شرایطی آسیب هایی که به زانو وارد می شود موجب از کار افتادن ورزشکار می شود.

آسیب رباط‌ها : زمانی که رباط مفصل زانو آسیب وارد می شود، حالت پایداری غیر فعال زانو مختل می شود و باید حتما ان را جدی گرفت و درمان کرد؛ در بین ورزشکارانی که در رشته هایی مانند هندبال، فوتبال، بسکتبال فعالیت می کنند آسیب های رابط بسیار شایع است؛ چون در این ورزش ها برخورد با حریف اتفاق می افتد، در مفصل زانو ها آسیب رخ می دهد اما اگر در مواردی که فرد بسیار تند بچرخد یا حرکاتی انجام دهد که از دامنه حرکتش فراتر رود ممکن است که رابط آسیب ببیند؛ در صورتی که چنین آسیب شدیدی برای فردی رخ دهد باید جراحی توسط پزشک تجویز شود.

آسیب‌دیدگی منیسک : هنگامی که روی مفصل هر گونه فشاری وارد شود یا مفصل زانو به حالت چرخش در بیاید، در مفصل دردی ایجاد می شود؛ در مواردی که حرکت های ناگهانی و مخصوصی  انجام شود ممکن است که دردی حس شود و التهاب به وجود آید؛ اگر در بعضی شرایط زانو قفل کند و نتواند تکان بخورد منیسک زانو متلاشی می شود؛ در مواردی که زانو حساس باشد که ناشی از بیرون زدگی مایع مفصل زانو باشد کیست منیسک ایجاد می شود.

آرتروز زانو : در کشور ایران بیماری آرتروز زانو بسیار رایج است و دلیل آن وجود فرهنگ و آداب غذایی و مذهب متفاوت است که منجر به آسیب زانو و در نهایت به وجود آمدن آرتروز می شود؛ برای درمان این آرتروز می توان از روش های مطمئنی استفاده کرد تا درد را کاهش داد که ان روش ها شامل کاهش وزن، تقویت کردن عضلات زانو، تغییر دادن سبک زندگی مانند درست نشستن، استفاده نکردن از پله، رعایت موارد ورزشی و … می باشد؛ اگر فرد تمام این نکات را رعایت کرد و از داروهای مربوط به التهاب استفاده کرد اما دردش بهبود نیافت، باید از جراحی استفاده کرد.

روماتیسم مفصلی : در این بیماری مفصل ملتهب می شود و غضروف زانو تخریب می شود که به آن آرتریت روماتوئید نیز می گویند؛ در مقایسه با آرتروز، این بیماری در سن کمتری اتفاق می افتد.

رگ به رگ شدن رباط‌ها یا ماهیچه‌های زانو : در صورتی که زانو پیچ بخورد یا دچار ضربه شدید شود، ممکن است که رباط ها رگ به رگ شوند؛ در این حالت ممکن است که درد، ورم و مشکل برای بیمار در حین راه رفتن به وجود آید.

شکستگی‌ها : در واقع ممکن است که شکستگی هم برای اطراف هم برای داخل زانو اتفاق بیفتد و استخوانی که بیش از بقیه در معرض شکستگی قرار می گیرد کشکک زانو یا همان کاسه زانو است؛ حوادثی مانند افتادن یا تصادف ممکن است که بیش از موارد دیگر موجب شکستگی شود؛ اگر کسی دچار پوکی استخوان باشد ممکن است که در هر موقعیتی و با هر لغزشی، پوکی استخوان برای اتفاق بیفتد.

 

درمان مشکلات زانو

زمانی که زانو فردی دچار مشکل یا آسیبی می شود، پزشک متناسب با اندازه صدمه آن دارویی یا درمانی را در پیش می گیرد که دوز دارو و نوع دارو به مقدار صدمه بیمار بستگی دارد؛ در صورتی که زانو بر اثر کشیده شدن یا استفاده زیاد از آن دچار دمه شود، با استراحت کرد یا قرار دادن یخ روی زانو می توان درد را کاهش داد؛ رای درمان می توان از دارو استفاده کرد که بعضی از آن ها ضد التهاب اند و بعضی دیگر تنها مسکن اند و بعضی دیگر غضروف ساز اند؛ در برخی مواقع نیز تنها استراحت چاره درمان است.

درمان مشکلات زانو

اگر پارگی رخ دهد و شدت آن بسیار زیاد باشد باید یا از بریس زانو استفاده کرد یا جراحی ا برای بیمار تجویز کرد؛ پس از آن که فرد زیر تیغ جراحی برود ممکن است که تا چند مدت پس از عمل نتواند از زانوی خود استفاده کند و باید حتما از عصا یا ویلچر برای حرکتش استفاده کند؛ در مواردی نیز تنها پزشک فیزیوتراپی را برای درمان مشکلات زانو تجویز می کند.

پیشگیری های لازم

در واقع نمی توان همیشه از مشکلات زانو پیشگیری کرد اما می توان با توجه به برخی مراقبت ها و توصیه ها خطرات احتمالی را کاهش داد برای مثال زمانی که فردی مشغول دویدن یا ورزش است باید حتما از کفش و لباس های مناسب استفاده کند تا به بدنش مخصوصا زانو ها صدمه ای وارد نشود.

اگر فردی به سندرم باند ایلیوتیبیال  مبتلا باشد باید از دویدن برای مسافت های طولانی خودداری کند و نباید زمان زیادی را خرج دویدن کند.

اگر ورزش های مخصوصی را انجام دهید ممکن است بتوانید از طریق آن ها از آسیب به زانو ها جلوگیری کنید و ماهیچه های پا را تقویت کنید؛ در ضمن اگر قبل از ورزش و بعد از آن حرکات کششی را به درستی انجام دهید می توانید از هر گونه آسیب جدی به زانویتان پیشگیری کنید.

در حقیقت داشتن تغذیه و رژیم غذایی مناسب می تواند کمک بزرگی به داشتن مفاصل و ماهیچه های سالم کند؛ برای حفظ سلامت عضلات و استخوان ها و رباط ها باید از کلسیم و ویتامین D  و پروتئین استفاده کنید.

زمانی که رانندگی می کنید باید کمربند ایمنی خود را ببندید تا زانو ها دچار آسیب نشوند و به داشبورد برخورد نکند در ضمن داشتن کمربند ایمنی نه تنها برای زانو بلکه برای برای محافظت از تمام اعضای بدن مناسب است.

انواع جراحی تخصصی زانو

انواع جراحی تخصصی زانو

در درمان زانو درد ممکن است که ابتدا پزشک از روش های دیگر استفاده کند و دارو و فیزیوتراپی برای بیمار تجویز کند اما در مواردی که این روش های غیر جراحی جواب گو نیست باید حتما از جراحی تخصصی زانو استفاده کرد تا درمان قطعی رخ دهد؛ جراحی تخصصی زانو نیز انواعی دارد که می توان آن ها در ادامه متن نام برد.

  • آرتروسکوپی : از این روش جراحی برای دیدن داخل مفصل استفاده می شود تا پزشک بتواند داخل مفصل را با دقت و به خوبی ببیند تا بتواند اقدامات لازم را انجام دهد.
  • استئوتومی : ای روش جراحی به معنی اره کردن استخوان است و پس از آن دو قطع استخوان را از یکدیگر جدا می کنند و ان ها را در موقعیت مناسب قرار می دهند؛ پس از گذشت مدت زمانی این قطعات به یکدیگر جوش می خورند و تنها هدف این روش جراحی تغییر شکل استخوان است تا بتواند بیمار مشکل کمتری در زندگی روزمره خود داشته باشد.
  • تعویض مفصل : در بعضی موارد مکن است که درد زانو به حدی باشد که بیمار نتواند زندگی روزمره خود را انجام دهد و در روند آن اختلال ایجاد شود و حتی روش های قبلی جواب گو نباشد که در این موقعیت پزشک مجبور می شود از روش جراحی تعویض مفصل زانو استفاده کند؛ در این حالت پزشک پایین ترین ناحیه استخوان ران و قسمت فوقانی استخوان درشت نی را خارج می کند و به جای هر کدام از آن ها سطح فلزی قرار می دهد؛ بین این دو سطح فلزی یک پلاستیک قرار دارد که مقاومت بالایی دارد و سبب می شود که این دو فلز به راحتی روی یکدیگر قرار بگیرند؛ عمر این مفاصل حدود ده سال است اما در بعضی موارد ممکن است که کمی لق شوند.

 

کلام آخر

در این مقاله در رابطه با جراحی تخصصی زانو بررسی هایی را انجام دادیم و امیدواریم که کمکی به شما کرده باشیم؛ در صورتی که هر گونه انتقاد یا پیشنهادی دارید با ما در میان بگذارید و از شما بی نهایت سپاس گذاریم که تا انتها مقاله با ما همراه بودید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button