مقالات

علائم آرتروز زانو

  • خانه
  • -
  • ارتوپدی
  • -
  • علائم آرتروز زانو
 علائم آرتروز زانو

از علائم آرتروز رانو از بین رفتن مفصل زانو و یا ساییدگی است که در افراد بالای 50 سال اتفاق می افتد و یا ممکن است در افراد جوان هم این اتفاق رخ دهد و امکان دارد این مشکل ارثی باشد. ما در این مقاله سعی داریم شما را با علائم آرتروز زانو آشنا کنیم.

آرتروز زانو چیست

آرتروز التهاب یک یا چند مفصل در بدن است که با درد، تورم و سفتی همراه است. همه مفاصل بدن تحت این بیماری قرار می گیرند که این مشکل بیشتر در زانو مشاهده می شود. آرتروز مفصل زانو می تواند مانع فعالیت های روزانه مثل راه رفتن از پله را برای افراد سخت می کند که این شرایط باعث از دست دادن زمان و ناتوانی برای افراد دارد. استئو آرتریت و آرتریت روماتوئید اصلی ترین نوع آرتروز زانو هستند اما بیشتر از 100 نوع از این بیماری وجود دارد که بیشتر دز افراد بزرگسال رخ می دهد. بعضی از از انواع این بیماری در کودکان یا نوجوانان هم دیده می شود.

آرتروز زانو چیست

انواع آرتروز زانو

آرتروز زانو انواعی دارد که عبارت است از استئو آرتریت، آرتریت روماتوئید و آرتریت پس از آسیب دیدگی هستند.

استئو آرتریت : رایج ترین نوع ابتلا به آرتروز زانو استئو آرتریت است. این بیماری نوع خاصی از آرتروز فرسایشی است که در اکثر مواقع در افراد بالای 50 سال دیده می شود. در صورت ابتلا به این بیماری غضروف مفصل زانو از بین می رود و با از بین رفتن غضروف ها سطح آن ساییده می شود و فضای بین استخوان ها که نقش مانع در برابر سایش دارد کاهش پیدا می کند و استخوان ها به هم ساییده می شود و زائده استخوانی دردناک در ناحیه آسیب دیدگی به وجود می آید. این بیماری به مرور رخ می دهد که با گذشت زمان درد آن بیشتر می شود.

آرتریت روماتوئید : این بیماری به مفصل های مختلف در کل بدن مثل مفصل زانو حمله می کند. این بیماری به صورت متقارن عمل می کند یعنی اینکه مفاصل شبیه به هم در دو سمت بدن تحت تاثیر قرار می گیرند. در صورت ابتلا به این بیماری کپسول مفصلی که ناحیه مفصل را می پوشاند را ملتهب می کند و باعث درد و سفتی می شود. این بیماری یک بیماری خود ایمنی است که سیستم ایمنی بدن را به بافت های خود بدن حمله می کند به همین دلیل سیستم ایمنی بدن به بافت های عادی بدن مثل غضروف ها و رباط ها آسیب وارد می کند و باعث نرم شدن استخوان می شود.

آرتریت آسیب دیدگی : آرتریت بعد از ضربه یک شکل از بیماری آرتروز است که بعد از آسیب دیدیگی زانو به وجود می آید مثلا شکستگی استخوان باعث آسیب به سطح مفصل می شود و ابتلا به آرتروز را سال ها بعد از آسیب دیدگی به همراه دارد. پارگی منیسک و آسیب دیدگی رباط می تواند باعث ناتوانی و فرسایش اضافی مفصل زانو می شود و با گذشت زمان باعث ابتلای به آرتروز می شود.

 علائم آرتروز زانو

مفصل زانوی آسیب دیده به خاطر آرتروز امکان دارد دردناک باشد و دچار التهاب شود. علائم درد در این شرایط به مرور و مشخص می شود و شروع آن در بعضی از موارد خاص دیده می شود. آرتروز زانو علائم دیگری دارد که در ادامه با آن ها آشنا می شویم.
مفصل ممکن است سفت و ملتهب شود و خم و راست کردن زانو سخت می شود، امکان دارد فرد با درد و ورم در هنگام بیدار شدن از خواب یا بعد از نشستن یا استراحت شدید شود، انجام فعالیت می تواند باعث درد و تورم شود، بعضی از بخش های غضروف و بافت ها که شل می شوند می توانند در حرکت مفصل اختلال ایجاد کند و ممکن است زانو قفل شده یا در مواقع بیدار شدت از خواب گیر بیفتد در موقع حرکت دادن صداهای مختلفی از زانو احساس می کنیم، درد ممکن است باعث ضعف یا خم شدن زانو شود، بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا هستند با افزایش درد مفصل خود در آب و هوای بارانی مواجه می شوند.

برای تشخیص علائم آرتروز زانو چه معایناتی باید انجام دهیم ؟ پزشک در طول انجام معاینات التهاب مفصل و گرم شدن یا قرمز شدن، ناراحتی در ناحیه اطراف مفصل، دامنه حرکت غیر فعال و فعال، عدم پایداری مفصل، درد در هنگام قرار گرفتن وزن بدن بر روی مفصل، مشکلات مربوط به راه رفتن، هرگونه آسیب دیدیگی عضلات و تاندون ها، درگیر شدن مفاصل را بررسی می کند.

انواع آرتروز زانو

آزمایشات تصویربرداری چگونه انجام می شود ؟

عکس برداری رادیولوژی : در این روش می توان تصویرهای دقیق از ساختارهای متراکم بدن مانند استخوان ها آماده کند که این تصاویر می تواند به تشخیص نوع خاص آرتروز برای بیمار کمک می کند. عکس برداری رادیولوژی از مفصل زانو می تواند تنگ شدن فضای مفصلی و باعث تغییر در استخوان ها و زائده های استخوانی را نشان دهد.

سایر روش ها : بعضی مواقع برای تشخیص مشکل از اسکن ام آر آی، سی تی اسکن یا اسکن استخوان برای بررسی وضعیت استخوان و بافت های نرم در ناحیه مفصل زانو استفاده می شود.

بررسی های آزمایشگاهی : متخصص فیزیوتراپی امکان دارد برای تشخیص بیماری از آزمایش خون برای تعیین ابتلا به آرتروز استفاده می کند و در بعضی مواقع از انواع ابتلا به آرتروز مثل آرتریت روماتوئید می توان از آزمایش خون برای تشخیص بیماری کمک گرفت.

 روش های درمان

  • روش های با جراحی :

پیوند غضروف : این روش برای افرادی که به آرتروز زانو مبتلا هستند مناسب نیست و برای آسیب های غضروف مفصلی در آرترز زانو انجام می شود. پیوند غضروف با برداشتن قطعه های کوچک غضروف در ناحیه زانو انجام می شود که وزن کمی را تحمل می کند و این غضروف در خارج از بدن رشد می کند و برای ترمیم جزئی در بدن قرار می گیرد.

آرتروسکوپی : این روش به صورت سرپایی انجام می شود و غضروف های آسیب دیده تراشیده می شود و خارهای استخوانی برداشته می شود و قطعات از غضروف بیرون می آید. این روش غیر تهاجمی است و یک دوربین به آن متصل است و از راه یک برش کوچک وارد بدن می شود.

تعویض مفصل زانو : این روش برای موارد شدید آرتروز زانو استفاده می شود و این روش بسیار مهم و دشوار است. این روش در مواقعی که درد بسیار شدید است و با روش های دیگر بهبود نیافته است استفاده می شود. افراد بعد از این عمل می توانند از فعالیت هایی که باعث درد در زانو نشود را انجام دهند.

  • روش های بدون جراحی :

سرما درمانی : این روش درمان آرتروز زانو می تواند موجب کاهش چرخش خون در بدن شود و کاهش التهاب مفصل را به همراه دارد مثلا فیزیوتراپ از کمپرس سرد بر روی مفصل زانو استفاده می کند.

گرما درمانی : در این روش با افزایش چرخش خون در بدن می توان سفتی مفاصل زانو و عضلات اطراف آن را کاهش داد مثلا فیزیوتراپ می تواند با قرار دادن پد گرمایشی روی مفصل زانو چرخش خون را در این ناحیه بهبود بخشد.

ماساژ درمانی : در روش های درمانی که از ماساژ استفاده می شود می تواند نتیجه و تاثیر مثبتی در علائم بیماری بگذارد و روش های مناسب ماساژ می تواند موجب کاهش درد و بهبود عملکرد بیمار شود.

درمان دستی : این روش می تواند نقش موثری در حذف فاکتورهای بیماری مثل درد و بی حرکت شدن مفاصل داشته باشد. این روش زمانی موثر است که به همراه تمرین های حرکتی فعال استفاده قرار می گیرد بیمار می تواند تمرین های حرکتی پیشرفته تر انجام دهد.

ورزش : ورزش باعث می شود عضله های پا از زانو حمایت کنند و از ضربه زدن به زانو جلوگیری می کند و باعث می شود عضله ها گردش خون را در مفصل زانو افزایش دهند و خاصیت روان کنندگی و لغزندگی را بهبود می دهد. ورزش باعث افزایش دامنه حرکتی زانو می شود و نرمش هایی که باعث کشش عضله می شود می تواند برای بعضی از افراد که زانو هایشان انحراف دارد مشکل باشد.

کاهش وزن : اضافه وزن باعث فشار زیادی بر روی پاها می شود و زانو نمی تواند این فشار را تحمل کند به همین دلیل برای درمان آرتروزر زانو باید وزن متناسبی داشت و وزن خود را کاهش داد.

دارو : از داروهای استامینوفن می توان برای درمان بدون جراحی و کاهش درد استفاده کرد که بعضی از افراد با مصرف داروهای مسکن بهبود نمی یابند و باید از داروهای قوی تری استفاده کنند که با دستور پزشک می توان از این دارو های قوی استفاده کرد.

 روش های درمان

چگونه متوجه شویم به آرتروز زانو دچار شدیم ؟ برای متوجه شدن ابتلا به آرتروز زانو باید به پزشک مراجعه کنیم و پزشک شدت درد را بررسی کند. متخصص طب فیزیکی حرکات مفصل را بررسی می کند و از زانو عکس رادیولوژی می گیرد. با اسکن ام آر آی می توان متوجه شد که فرد به آرتروز مبتلا شده است یا مبتلا نشده که با انجام این کار می توان تغییرات در بافت نرم مفصل زانو را بررسی کرد همچنین پزشک با آزمایش خون برای تشخیص ابتلا به آرتروز زانو استفاده می کند. کوچک و باریک شدن فضای مفصل از نشانه های مبتلا شدن به آرتروز است.

کلام آخر

بعد از انجام جراحی بیمار باید دوره نقاهت را با انجام تمرینات فیزیوتراپی بگذراند و برای مدتی از عصا و واکر استفاده کند. ممنون که تا ادامه این مطالب همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button